PLT #109 Od nowotworu, bankructwa i bezdomności do Korony Świata i Iron Mana- Piotr Pogon

14/06/2018

O moim gościu przeczytałem w książce „Umarłem cztery razy” autorstwa Julii Lachowicz. Dowiedziałem się, że jej bohater  w młodym wieku dowiedział się o nowotworze, przeżył bankructwo, bezdomność, śmierć kliniczną i częściową utratę słuchu.  Dzisiaj pokonuje maratony, zdobywa tytułu Iron Man-a i Koronę Świata, niosąc pomoc potrzebującym. Nie zastanawiałem się ani chwilę i odnalazłem do niego telefon i umówiłem się na wywiad.

Piotr Pogon od momentu, gdy dowiedział się o chorobie, postanowił że nie będzie już marnował życia. Od młodości zmaga się z postępującą chorobą nowotworową. Ma guza w gardle i postępujący niedosłuch. Przeszedł już też resekcję płuc. Mimo tego napędza go, jak to nazywa „onkologiczne ADHD”.

 

 

Piotr Pogon jest polskim fundraiserem, animatorem sportowym i charytatywnym i działa na rzecz osób niepełnosprawnych.

  • Występuje jako prelegent motywacyjny i występował już przed gronem ponad 1000 osób.
  • Biega charytatywnie i jest maratończykiem. Dzięki swoim biegom wspiera swoich podopiecznych, osoby niepełnosprawne lub upośledzone.
  • W sierpniu 2012 roku – jako pierwszy człowiek bez płuca – ukończył zawody triathlonowe na dystansie Ironman Triathlon w Kalmarze.
  • Przebiegł także Lewa Marathon, New York City Marathon, Tokyo Marathon, Maraton Berliński oraz wielu innych maratonów krajowych i biegów górskich, w tym m.in. 80 km bieszczadzki „Bieg Rzeźnika”.
  • Pracuje też dla różnego rodzaju firm i organizacji jako konsultant społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
  • Jest zdobywcą nagrody National Geographic „Traveler” w kategorii Wyczyn Roku 2011 za zdobycie wraz z niewidomym Łukaszem Żelechowskim najwyższego szczytu Ameryki Południowej Aconcagua (6962 m n.p.m.)
  • Był honorowym ambasadorem i uczestnikiem I etapu wyprawy rowerowej Rak’n’Rolling 5000 km na Zwrotnik Raka, nagrodzonej w plebiscycie National Geographic „Traveler” w kategorii: Społeczna Inicjatywa Roku 2012.
  • Został nominowany do nagrody Laury Magellana w kategorii „Magellan Roku 2014”, jak również w plebiscycie Gazety Krakowskiej na Osobowość Roku 2016 w kategorii :”Działalność społeczna i charytatywna”.
  • Jest laureatem nagrody „Primus inter pares” w edycji 2017 r. przyznawanej przez firmę Ergo Pro.

źródło: Wikipedia

Największa życiowa prawda, jaką  otrzymał od lekko podchmielonego górala brzmiała: 

„Bo wis cłeku, ze te problemy som jak wenzełki na powrozie tego nosego zycia. Jok ktoś kce się ino po nim poślizgoć – to go straśnie dupa zaboli, a jok będzie mondry, to kozdy wenzełek wykozysta, coby wyzej wleźć. Na wirsycek”.

 

Ważne linki:

http://www.piotrpogon.pl/

https://www.facebook.com/pogonpiotr/

 

Zapraszam Cię do słuchania Podcastu LEPIEJ TERAZ na iTunes i android-owych appkach do podcastów. np. PlayerFM

Jeśli Ci się podobałowstaw proszę pozytywną recenzję na iTunes

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *