Nie ma niczego poza tobą, co kiedykolwiek mogłoby pozwolić ci stać się lepszym, silniejszym, bogatszym, szybszym lub mądrzejszym. Wszystko jest w środku. Wszystko istnieje. Nie szukaj niczego poza sobą.
Autor tych słów był prawdopodobnie największym samurajem w historii Japonii. Miyamoto Musashi, był wojownikiem i filozofem. Jego twórczość jest nie tylko szeroko studiowana przez adeptów sztuk walki, ale także biznesmenów, którzy dzisiaj starają się zastosować jego lekcje. Jego reguły życiowe zostały zebrane w opracowaniu pt. „Dokkodo” koncentrującym się na streszczeniu filozofii życiowej Musashiego, stanowiącym swoisty testament duchowy szermierza.
Dokkodo składa się z 21 reguł. W nich Musashi nawiązuje do tzw. kakun – ‘kodeksów rodowych z epoki wielkich wojen. Wg tradycji każdy słynny wojownik winien pozostawić swoim potomnym rady, jak postępować w życiu doczesnym. Treść takich kakun była bardzo różnorodna.
Treść Dokkōdō ukazuje nam Miyamoto Musashiego jako człowieka doświadczonego przez życie i uciekającego od skrajności.
I dalej cytując opracowanie Marka Sfugiera „DROGA, KTÓRĄ KROCZYŁ SAMOTNIE – POSTAĆ MIYAMOTO MUSASHIEGO W KONTEKŚCIE JEGO DOKKōDō”
znalazłem , Musashi:
– Próbował postrzegać oraz rozumieć otaczający go świat i zjawiska z neutralnej pozycji – bez uprzedzeń.
– Szanował tradycję i przeszłość, nie akceptując ich zarazem bezgranicznie.
– Oddawał cześć bogom sinto i Buddzie, nie prosząc ich przy tym o przychylność i nie pokładając wiary w przesądach oraz zabobonach.
– Był osobą ceniącą ponad wszystko niezależność, realistą obiektywnie postrzegającym otaczającą go rzeczywistość, nieoglądającym się wstecz ani nieprzywiązującym większej wagi do przyszłości.
– Panował przy tym nad własnym ego, wolnym od zazdrości, zawiści, chciwości, pożądania, pychy i smutku – wszystkich tych małostkowości, które uważał za przeszkodę w osiągnięciu ‘drogi wojennego prawa’.
– Postrzegał siebie jako samuraja i całe życie poświęcał, aby doskonalić profesję wynikającą z tego faktu.
– Szkolił się pod względem biegłości w sztukach walki, ale również kontemplacji duchowej – w jego mniemaniu rzeczy nierozłącznych. Wynika z tego jego ascetyczny, a wręcz spartański tryb życia oraz doszukiwanie się w rzeczach wyłącznie praktyczności.
– Dokkōdō przedstawia Musashiego również jako osobę wolną od egoizmu – myślącą wpierw o innych oraz wyróżniającą się ogromną determinacją.
Żeby poznać 21 wskazań Dokkodo, które uczą nas ważnych zasad filozofii
znajdź Podcast Lepiej Teraz na Spotify
lub kliknij odtwarzacz poniżej: