PLT #189 Niezniszczalni: Musashi Miyamoto i jego 21 reguł dokkodo- Radek Budnicki

Nie ma niczego poza tobą, co kiedykolwiek mogłoby pozwolić ci stać się lepszym, silniejszym, bogatszym, szybszym lub mądrzejszym. Wszystko jest w środku. Wszystko istnieje. Nie szukaj niczego poza sobą.

Autor tych słów był prawdopodobnie największym samurajem w historii Japonii. Miyamoto Musashi, był wojownikiem i filozofem. Jego twórczość jest nie tylko szeroko studiowana przez adeptów sztuk walki, ale także biznesmenów, którzy dzisiaj starają się zastosować jego lekcje. Jego reguły życiowe zostały zebrane w opracowaniu pt. „Dokkodo” koncentrującym się na streszczeniu filozofii życiowej Musashiego, stanowiącym swoisty testament duchowy szermierza.

Dokkodo składa się z 21 reguł. W nich Musashi nawiązuje do tzw. kakun – ‘kodeksów rodowych z epoki wielkich wojen. Wg tradycji każdy słynny wojownik winien pozostawić swoim potomnym rady, jak postępować w życiu doczesnym. Treść takich kakun była bardzo różnorodna.

Treść Dokkōdō ukazuje nam Miyamoto Musashiego jako człowieka doświadczonego przez życie i uciekającego od skrajności.

I dalej cytując opracowanie Marka Sfugiera „DROGA, KTÓRĄ KROCZYŁ SAMOTNIE – POSTAĆ MIYAMOTO MUSASHIEGO W KONTEKŚCIE JEGO DOKKōDō”

znalazłem , Musashi:

– Próbował postrzegać oraz rozumieć otaczający go świat i zjawiska z neutralnej pozycji – bez uprzedzeń.

– Szanował tradycję i przeszłość, nie akceptując ich zarazem bezgranicznie.

– Oddawał cześć bogom sinto i Buddzie, nie prosząc ich przy tym o przychylność i nie pokładając wiary w przesądach oraz zabobonach.

– Był osobą ceniącą ponad wszystko niezależność, realistą obiektywnie postrzegającym otaczającą go rzeczywistość, nieoglądającym się wstecz ani nieprzywiązującym większej wagi do przyszłości.

– Panował przy tym nad własnym ego, wolnym od zazdrości, zawiści, chciwości, pożądania, pychy i smutku – wszystkich tych małostkowości, które uważał za przeszkodę w osiągnięciu ‘drogi wojennego prawa’.

– Postrzegał siebie jako samuraja i całe życie poświęcał, aby doskonalić profesję wynikającą z tego faktu.

– Szkolił się pod względem biegłości w sztukach walki, ale również kontemplacji duchowej – w jego mniemaniu rzeczy nierozłącznych. Wynika z tego jego ascetyczny, a wręcz spartański tryb życia oraz doszukiwanie się w rzeczach wyłącznie praktyczności.

– Dokkōdō przedstawia Musashiego również jako osobę wolną od egoizmu – myślącą wpierw o innych oraz wyróżniającą się ogromną determinacją.

Żeby poznać 21 wskazań Dokkodo, które uczą nas ważnych zasad filozofii

znajdź Podcast Lepiej Teraz na Spotify

lub kliknij odtwarzacz poniżej:

 

ZAPRASZAM DO SŁUCHANIA PODCASTU LEPIEJ TERAZ ZA DARMO NA SPOTIFY!

UWAGA!!!

SPECJALNA WYPRZEDAŻ MOJEGO KURSU „NIEZNISZCZALNI”
JEDYNIE NA OKRES IZOLACJI!

OFERTA OGRANICZONA CZASOWO!
KLIKNIJ OBRAZEK LUB LINK PONIŻEJ I SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY:

HTTPS://IDEAMAN.TV/NIEZNISZCZALNI-50/

Zostań Patronem Podcastu Lepiej Teraz i odbierz prezent w postaci odcinków PREMIUM, dostępnych w Patronite Audio na iOS i Android!

Wspieraj Autora na Patronite

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top