Tydzień temu dowiedziałem się, że wielokrotny gość Lepiej Teraz oraz znany podcaster i trener Gallupa Dominik Juszczyk pisze… wiersze. Postanowiłem zapytać, dlaczego to robi i jak zmieniło to jego życie?
Przeczytałem jego dwa dzieła. Jeden, który postanowił zachować tylko dla siebie i ..dla mnie oraz drugi wiersz, który macie okazję usłyszeć w podcaście lub przeczytać tutaj w artykule poniżej.
Wiersz pt. #Modlitwa niewierzącego
„Pobożnie pochylam głowę,
wzdycham cnotliwie,
wzywam lękliwie Boga,
…przypominam sobie, że nie wierzę.
Szukam pomocy u wyższej instancji.
Nie znam adresu i tożsamości.
Mówię! Boże,
myślę miliony przypadków, któreście mnie tutaj doprowadziły.
Proszę, ułóżcie się w inną układankę,
Stwórzcie ten obraz na nowo.
Wymieńcie felerny element,
Niech znów obraz będzie piękny.
Przecież Bóg tak właśnie robi,
słucha, rozważa, pomaga.
Mówię Boże, wiem,
że Jej nie ma.
Wzdycham cnotliwie,
Pełen skupienia
podnoszę głowę”
Do dzisiejszej rozmowy o trudnych emocjach, które wpływają na nasze życie, zainspirowały mnie dwa artykuły, których fragmenty przytaczam poniżej:
http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,22445457,samobojstwa-mezczyzn-polec-z-honorem.html
Samobójstwa mężczyzn. Polec z honorem -Tomasz Kwaśniewski
„(…) Zacznijmy od tego, że ciągle jest żywy etos mężczyzny jako jedynego żywiciela rodziny. Tego, kto jest odpowiedzialny za dobrobyt finansowy czy materialny. Jak więc mężczyzna straci pracę – w czasie kryzysu mieliśmy falę samobójstw z tym związanych – to traci status tego, kto jest ważny z punktu widzenia dostarczania różnych dóbr materialnych. Dodatkowo mężczyźni wciąż funkcjonują w dużej izolacji. Natomiast kobiety mają dosyć rozbudowaną sieć wsparcia. I umieją mówić, że mają jakiś problem – większość mężczyzn w ogóle tego nie potrafi. A w związku z tym często doprowadzają siebie samych, ale też sytuacje, za które są odpowiedzialni, do momentu, w którym trudno jest już coś zrobić. To tak jak z chorowaniem: odkładam moment pójścia do lekarza, aż jest za późno, by leczyć się skutecznie”.
Kompleksy Facetów
Nerwowi, zakompleksieni, nieradzący sobie z kobietami mężczyźni z biegiem czasu zdają się w coraz mniejszym stopniu być “silniejszą płcią”. Równouprawnienie dało kobietom możliwość kształcenia się, robienia kariery, zarabiania dużych pieniędzy: nagle okazało się, że na wielu polach wygrywają z mężczyznami, a ci muszą coraz bardziej starać się, by zwrócić na siebie uwagę potencjalnej partnerki.
Próby sprostania rosnącym wymaganiom kobiet i walka o to, by pogodzić tradycyjną rolę “samca alfa” z coraz bardziej partnerskim modelem związku często odbijają się na zdrowiu mężczyzn. Tym fizycznym i psychicznym: stąd coraz więcej problemów z niepłodnością, a także poważnych depresji i samobójstw.
– Mężczyzna musi być głową rodziny, zarabiać na dom, być zawsze w seksie inicjujący, wydolny, niezawodzący. No i nie może się żalić. Taki mamy w Polsce stereotyp męskości. Jak w piosence „Chłopaki nie płaczą”. Ja dopowiadam: nie płaczą, ale wcześniej umierają. Coś za coś – mówi prof. Zbigniew Izdebski “Newsweekowi”.
Z dzisiejszej rozmowy dowiesz się min:
- Nad jakimi nowymi projektami pracuje Dominik Juszczyk?
- W jaki kierunku idą jego rozmowy w podcastach?
- O czym będzie jego trzeci podcast?
- Co mu daje prowadzenie podcastu pt. Męskie rozmowy?
- Dlaczego zaczął pisać wiersze?
- Jak pisanie wierszy pomaga w trudnych sytuacjach życiowych?
- Jak kiedyś podchodził do trudnych sytuacji życiowych?
- Dlaczego zaczął pielęgnować relacje?
- Jak mężczyźni powinni zmienić nastawienie do swojego zdrowia psychicznego?
Przytoczony przeze mnie fragment książki znanego w Stanach podcastera i sportowca Lewisa Howesa, który napisał książkę pt „Mask of masculinity”:
„Jeśli masz dzieci – szczególnie chłopców, proszę naucz je, co to naprawdę znaczy być mężczyzną.
Jeśli masz brata, daj mu znać, że go kochasz takim, jaki on jest i wspieraj go.
Jeśli jesteś ciocią lub wujem, naucz swoje siostrzenice i siostrzeńców, aby być sobą, a nie takim jak społeczeństwo chce,
Jeśli jesteś przyjacielem, stwórz dla siebie bezpieczną przestrzeń dla mężczyzn, których znasz, aby się przyznać, kiedy nie wiedzą, kiedy czują ból i kiedy się boją.
Jeśli masz platformę lub grono fanów, proszę bądź autentyczny i prawdziwy dla ludzi, którzy trzymają się twojego każdego słowa.
Jeśli jesteś pracodawcą, rozpoznaj, kiedy Twoi pracownicy zmagają się, walczą i pomóż im.
Jeśli jesteś trenerem, zachęcaj swoich zawodników, aby byli jak najlepsi dla siebie, nie najlepsi dla Ciebie, ani najlepsi dla społeczeństwa.
Jeśli jesteś partnerem, zrozum, że największym strachem Twojego chłopaka lub męża jest upokorzenie z powodu zawiedzenia cię, bycia niewystarczającym.
Fajnie jest usunąć własne maski. Naprawdę honorowym i odważnym jest pomagać innym w tym samym.”
-Lewis Howes „Mask of masculinity”