PLT #164 Koronawirus- Lekarstwo stoików, a lekcje z „Dżumy” Alberta Camus – Radek Budnicki

Na dziś zaplanowałem publikację wywiadu, ale rzeczywistość skorygowała moje plany, a właściwie rzecz, która według stoików nie jest od nas zależna.

Chodzi o zdrowie, a w tym momencie zagrożenie zdrowia całej populacji Ziemi nowym , dotychczas nieznanym wirusem o nazwie Korona. Sprawił on, że zaczęliśmy patrzeć na siebie podejrzliwie i nasłuchiwać najcichszego kaszlnięcia. Po sieci krążą prześmiewcze memy bagatelizujące panikę, rynki szaleją, biznesy walczą o przetrwanie, odwoływane są eventy, koncerty, konferencje, makarony znikają z półek, służba zdrowia ma problem z wyposażeniem się w maski, które są masowo wykupowane przez osoby ich nie potrzebujące. Niektórzy fanatycy religijni grzmią, że to kara za grzechy.

Z kolei ekolodzy i obrońcy praw zwierząt twierdzą, że skoro źródłem jest rynek mięsny w Wuhan, gdzie martwe zwierzęta stłoczone wraz z żywymi w okropnych  warunkach, doprowadziły do zarażenia ludzi, to  według nich przyczyną może być nasze okrutne traktowanie innych żywych i czujących istot i brak szacunku dla natury i być może to jest właśnie forma obrony Ziemi przed największym szkodnikiem w historii, który zamieszkuje ją w stosunkowo krótkim przedziale czasu istnienia ten cudownej, jeszcze błękitnej planety.

Bez opamiętania eksploatujemy Ziemię i jej zasoby, bez zwracania uwagi na następstwa, które powoli mogą się stać nieodwracalne. Zanieczyściliśmy wodę, ziemię i powietrze. Zabijamy bezpowrotnie tysiące gatunków roślin i zwierząt w pogoni za zaspokojeniem swoich pragnień i ego wiecznie łaknącego gratyfikacji.

Jak pisze Pierre Hadot w ” Wewnętrznej Twierdzy”:

„…Człowiek pospolity utracił kontakt ze światem i postrzega świat nie jako świat, lecz jako środek służący do zaspokojenia jego pragnień”

Każdy ma swoją perspektywę i wydaje się, że każdy wybiera tę pasującą do swoich filtrów społecznych, ideologicznych lub religijnych, lęków oraz silnych przekonań, na których buduje swój świat.

Pojawiły się nawet artykuły wyliczające zalety tej potencjalnej pandemii dla rozwoju technologii, bodźca do dbania o higienę osobistą i promocji pracy zdalnej, a przede wszystkim pozytywny wpływ na środowisko, który widać gołym okiem z satelitów, gdzie w ciągu kilku tygodni znikło ogromne zanieczyszczenie CO2 nad Chinami. Wynik, którego nie osiągnął żaden kraj przez całe lata.

Niektórzy wpadają w panikę, inni jeszcze uspokajają świat, przekazując statystyczne dane, raz po raz publikowane przez różne ośrodki badawcze. Pytanie, czy robią to by uspokoić innych, czy bardziej siebie. Każdy stał się ekspertem wirusologiem. A więc kto ma rację i jakie zachowanie jest właściwie? Czy jest coś takiego, jak właściwe zachowanie i czy sam wirus może okazać się mniej groźnym od innego wirusa, zwanego powszechnie Paniką.

 

Z dzisiejszego odcinka dowiesz się?

 1. Co o reakcjach ludzi na pandemie można dowiedzieć się z „Dżumy” Alberta Camus?
 2. Jak wzrosła sprzedaż „Dżumy” w ciągu ostatnich tygodni ?
 3. Jak świat reaguje na koronawirusa?
 4. Co uznajemy za przyczynę koronawirusa?
 5. Czy ludzie mogą wyzwolić się od wielkich i strasznych chorób?
 6. Co według stoików powinniśmy robić w obliczu chorób?
 7. Jak uniknąć masowej paniki?
 8. Jakie warto zastosować środki zapobiegawcze?
 9. Czego nie powinniśmy robić w obliczu pandemii Koronawirusa?
 10. Czy powinniśmy się martwić chorobą COVID-19?
 11. Jakie ćwiczenia stoickie na trudne czasy rekomenduje Donald Robertson?

 

Źródła:

„Dżuma”- Albert Camus

„Listy…”- Seneka

„Enchiridion”- Epiktet

„Rozmyślania”- Marek Aureliusz

„Wewnętrzna Twierdza”- Pierre Hadot

https://www.facebook.com/groups/Stoicism/  – Donald Robertson

WHO.INT- Światowa Organizacja Zdrowia

PODOBAJĄ CI SIĘ TREŚCI LEPIEJ TERAZ

I MASZ OCHOTĘ NA WIĘCEJ?

PATRONI MAJĄ TEŻ DOSTĘP DO KURSU „NIEZNISZCZALNI”

ZA POŁOWĘ CENY!

 

CHCESZ SIĘ DOWIEDZIEĆ JAK WYGLĄDA PRAKTYKA STAWANIA SIĘ NIEZNISZCZALNYM?

ZOSTAŃ PATRONEM LEPIEJ TERAZ , POPROŚ O SPECJALNY KOD i ODBIERZ  RABAT 50% na Kurs NIEZNISZCZALNYCH,

 

 

 

 

 

 

POSTAW KAWĘ

Jeśli podobał Ci się ten odcinek, kliknij przycisk poniżej i POSTAW MI KAWĘ. Wypiję za Twoje zdrowie :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top