Ostatnio czytam bardzo dużo, a to był akurat miesiąc klasyków filozofii stoickiej: Seneki i Marka Aureliusza. Po tych lekturach pojawiło sie pytanie: Jak odnaleźć swoją drogę dzięki filozofii stoickiej?
Mojego gościa poznałem przypadkiem, gdy pewnego dnia znalazłem w internecie wydarzenie organizowane przez tajemniczo brzmiące Centrum Praktyki Stoickiej. Znacie mnie na tyle, że możecie się domyśleć, że musiałem zobaczyć, co się tam dzieje. Spotkanie odbyło się w Kawiarni Radio i Telewizja, gdzie znalazłem się pośród przekroju osób, których nie można byłoby zakwalifikować do żadnej społecznej „szuflady”. Byli to ludzie w różnym wieku i zajmujący na co dzień różnymi rzeczami.
„Dusza to nie jest coś, co mamy. To jest coś, co robimy.”- dr. Tomasz Mazur
Spotkanie prowadził Tomasz Mazur, który na co dzień jest mężem i ojcem trójki dzieci. Na co dzień pracuje jako wykładowca i nauczyciel na UW, gdzie wykłada filozofię i ma tytuł doktora. Jest też trenerem i pisarzem. Tworzy teksty akademickie, jak i podręczniki filozofii, książki popularnonaukowe, poradnikowe (m.in dla „Charakterów” oraz magazynu „Benefit”). Pisze też powieści. Był związany z liceami społecznymi, gdzie nauczał filozofii w systemie matury polskiej i międzynarodowej. Obecnie pełni funkcję koordynatora programu IB w II Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Jasienicy w Warszawie.
„Kto nie jest gotowy na śmierć, nie jest gotowy na życie”- dr. Tomasz Mazur
Najbardziej zafascynowało mnie to, że mój gość jest praktykującym stoikiem. Od wielu lat testuje stoicyzm na sobie, pogłębiając jego rozumienie w ciągłych studiach i we własnej praktyce. Rozmawia z innymi praktykującymi stoikami podczas warsztatów i spotkań indywidualnych.
Filozofia stoicka zafascynowała go do tego stopnia, że założył w Warszawie Centrum Praktyki Stoickiej, a wkrótce potem firmę filozoficzną. Jest prawdziwym entuzjastą i największym w Polsce popularyzatorem tej sztuki życia w Polsce.
„Nie widzimy życia, bo boimy się śmierci. W momencie, gdy odkrywamy że możemy umrzeć, nagle okazuje się, że to życie jest niesłychanie cenne”- dr. Tomasz Mazur
Jest także współtwórcą projektu www.stoicway.net , której celem jest wewnętrzny spokój, wyrobienie sobie umiejętności zachowania pogody ducha i refleksyjności pomimo otaczającego nas zgiełku i ciągłej zmiany, pomimo przeciwności, a nawet porażek, w zdrowiu i chorobie, na szczytach i nizinach życia.
Organizatorzy przedsięwzięcia proponują system rozbudowanej praktyki stoickiej, rozpisanej szczegółowo na 6-miesięczny trening. Skupiają się na aspekcie praktycznym, a więc na konkretnych ćwiczeniach i procedurach do natychmiastowego zastosowania.
Ta filozofia powstała w czasach starożytnych, a jej korzenie wywodzą się z Grecji. Rozwinął się w Rzymie, dzięki nauczycielowi cesarza Nerona, Senece. Potem jego uczeń kazał popełnić samobójstwo własnemu nauczycielowi.
Kolejnym ważnym filozofem stoickim był mój ulubiony z cesarzy, który rządził Imperium Rzymskim między 121-180 r. Marek Aureliusz, o którym mowa, większość życia spędził na obronie imperium przed agresywnymi plemionami germańskimi. Nocami, siedząc w namiocie pisał swoje przemyślenia dotyczące życia. teraz nazywamy je „Rozmyślaniami” i możemy czytać, dlatego że zostały opublikowane po jego śmierci wbrew woli autora, który nie planował kariery literackiej.
Według mnie w obecnych czasach bardzo potrzebujemy stoicyzmu. Ta filozofia zafascynowała mnie przede wszystkim dlatego, że wzmacnia człowieka w obliczu przeciwności losu i dlatego bardzo chciałem ją Wam przybliżyć.
Z wywiadu dowiecie się min:
1. Czym jest filozofia stoicka?
2. Co sprawia, że stoicyzm jest niezwykle atrakcyjna filozofią?
3. Jak filozofia wpływa na religie?
4.Czym jest koncepcja przyzwolenia w stoicyzmie?
5. Jaki amerykański żołnierz nawrócił się w niewoli wietnamskiej na stoicyzm?
6. Co oznacza metafora walca wg Chryzypa?
7. Czy zbytni entuzjazm nam szkodzi i jak jest wykorzystywany przeciwko nam?
8. Czym jest zasada postprawdy i jak ja wykorzystują politycy?
9.Czy stoicyzm jest ratunkiem dla współczesnej cywilizacji?
10. Jak stoicyzm może pomóc w biznesie?
11. Jak stoicyzm ratuje życie?
12. Na czym polega stoicki trening refleksyjności?
13. Kim byli najbardziej znani stoicy?
14. Co jest najbardziej pociągające w filozofii stoickiej?
15. Jak wygląda codzienna rutyna stoicka?
16. Jak wg stoików mędrzec powinien zareagować na śmierć swojego dziecka?
„My dzisiaj skrajnie zfetyszyzowaliśmy życie i witalność”
17. Które idee stoicyzmu są najwartościowsze?
18. Najlepsze sentencje stoików.
19. Który aspekt stoicyzmu jest najtrudniejszy do praktykowania?
20. Jaki aspekt stoicyzmu jest trudny do zaakceptowania?
21. Jak stoicyzm pomaga w codziennym życiu?
22. Kto może praktykować stoicyzm codziennie?
23. Czy stoik może być prezydentem?
24. Jak można nauczyć się stoicyzmu?
25. Najlepsze książki o filozofii stoickiej?
26. Jak zostać stoikiem?
Ważne linki:
„Twierdza wewnętrzna” – Pierre Hadot
„Smile or Die”- Barbara Ehrenreich
Zapraszam Cię do słuchania Podcastu LEPIEJ TERAZ na iTunes i android-owych appkach do podcastów. np. PlayerFM. Jeśli Ci się podobało, wstaw proszę pozytywną recenzję na iTunes
Dziękuję.
Radek Budnicki
Postaw pierwszy krok do zmiany, zaczynając od wysłuchania historii ludzi, którzy zainspirują Cię do stworzenia wymarzonego życia!
Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy, zacznij tę zmianę wraz ze mną.
Kliknij banner poniżej i zapisz się na DARMOWĄ konsultację
Pomogę Ci !
Pingback: Tu i teraz w grudniu - świadome życie