PLT #030 8 Kroków do lepszego życia w Nowym Roku oraz wywiad Michała Vasques Plewniaka z Radkiem Budnickim

Zanim powiem Ci, jak wygląda 8 kroków do lepszego życia w Nowym Roku, poznajcie moją historię, którą postanowiłem się podzielić z Michałem Vasques Plewniakiem, w jego Podcaście Each One Teach One.

Miałem kiedyś wszystko, a przynajmniej materialnie więcej, niż mam teraz. Mimo to nigdy nie byłem bardziej nieszczęśliwy, tak jak wtedy.Odkryłem, że im więcej miałem, tym więcej pragnąłem mieć. Nigdy nie było dość. Ciągłe pragnienie posiadania sprawiało, że z każdym dniem czułem się coraz bardziej nieszczęśliwy. Paraliżował mnie strach, że stracę te wszystkie, tak pieczołowicie zgromadzone rzeczy.

W momencie, gdy rozmawiałem z Michałem Vasques Plewniakiem o mojej wielkiej przemianie, dopiero co stworzyłem Podcast Lepiej Teraz i nie wiedziałem jeszcze, że spotka się z tak pozytywnym odbiorem i  zmieni moje życie.

 

Z wywiadu dowiesz się m.in:

  1. Czy można stać się bogatszym, pozbywając się rzeczy?
  2. Jak odśmiecić swoje życie?
  3. Jak pasja może stać się ratunkiem?
  4. Jak zrezygnować z pracy na etacie?
  5. Jakich błędów nie warto popełniać, gdy się skończy 15 lat?
  6. Czym jest uważność?
  7. Jak poczuć szczęście?
  8. Kilka słów o fotografii ulicznej.

Nadszedł dzień, kiedy zrozumiałem, że wszystko robiłem nie tak jak powinienem. Szczęścia szukałem nie tam gdzie trzeba i nie tam, gdzie było od samego początku. Pracowałem w dużej firmie, gdzie zarabiałem duże pieniądze. Robiłem rzeczy nie do końca związane z tym, co chciałem w życiu robić. Robiłem też coś, z czego nie byłem dumny. W moim życiu zaszły wydarzenia, po których już nie było odwrotu.

Miałem pieniądze i karierę. Korporacja zapłaciła za apartament w centrum Bukaresztu, z widokiem na ponury pałac byłego dyktatora Ceausescu (obecnie jest tam parlament). Uczyłem się jak założyć i zarządzać w Polsce spółką, podobną do tej w Rumunii. Działo się to w najgorszym momencie mojego życia, gdy byłem totalnie zdołowany. Nic mnie nie cieszyło. Byłem po nieudanym związku i miałem ogromną depresję. Moje życie mi się nie podobało. Widzieliście film „Wilk z Wallstreet”?

To wszystko wyglądało bardzo podobnie. Sprzedawałem ludziom marzenie o bogactwie i wielkim świecie. Nie zgadzałem się z tym. Teraz uważam, że sprzedaż jest dobra, ale gdy sprzedajemy ludziom jakąś wartość. Prawdziwą wartość. Pewnego dnia wyszedłem wieczorem na miasto i zacząłem robić zdjęcia telefonem. Zauważyłem, że zdjęcia z Bukaresztu na których są ludzie, wzbudzają zainteresowanie. Po powrocie do Polski zacząłem z spacerować po Warszawie i pod wpływem tego impulsu odkryłem, że chodząc i fotografując otoczenie…

…pojawiła się UWAŻNOŚĆ !

Chodzenie i skupianie się na tym co jest dookoła Ciebie, właśnie w tym momencie, bez jakiejkolwiek oceny pozwala osiągnąć stan, w którym jesteś tu i teraz. Nie wybiegasz myślami w przyszłość. Nie myślisz o tym, co będzie później i co będzie jutro. Nie „podróżujesz w czasie”. Nie myślisz, gdy idziesz z aparatem i robisz zdjęcia różnego rodzaju sytuacjom, cieniom, kolorom, światłu słonecznemu załamującemu się cudownie na budynku. Nie myślisz o tym, co było wczoraj. To jest totalne wyłączenie się z oceny tego co widzisz. Robienie zdjęć i obserwacja ludzi. Fotografia uliczna stała się dla mnie autoterapią. Teraz jestem zupełnie innym człowiekiem. W każdą sobotę wstawałem rano i „zasuwałem” na miasto.

Stałem się bardziej samoświadomy. Pewnego dnia poznałem MINIMALIZM. , który już szerzej opisałem na tym blogu. Kiedyś każdy weekend spędzałem ze znajomymi w klubach i gdy nie udało mi się wyjść do knajpy, to czułem jakbym coś przegapił. Po angielsku nazywa się to „Fear of missing out”, czyli strach przed przegapieniem czegoś. Mogła to być impreza, socjalizowanie się, utrata szansy na poznanie kogoś, przegapienie doznań, akceptacji innych, feedbacku ze strony środowiska, rozmowy o kobietach i zarabianiu kasy, porównywanie się do innych i ciągły pęd za czymś.

Minimalizm w końcu nazwał tę potrzebę i uświadomił co robiła z moim życiem. Wielu osobom to słowo niesłusznie kojarzy się z ograniczonymi zakupami. To błąd. Minimalizm to bogactwo rzeczy, które są ważniejsze w życiu, to jest uproszczenie, wyjście z chaosu, przytłoczenia, stresu, smutku. Minimalizm to wszystko co najlepsze, co może się Tobie przytrafić, jeżeli zaczniesz to praktykować. Jeżeli chcesz wiedzieć jak poczuć bogactwo minimalistycznej zmiany w połączeniu z większą świadomością, zapraszam Cię do przeczytania:

8 Kroków do lepszego życia w Nowym Roku:

  1. Przestań gapić się w telewizor lub wyłącz newsfeed na facebooku. Skasuj niepotrzebne aplikacje. Wybierz jeden kanał mediów społecznościowych, do którego najbardziej pasujesz. Bycie minimalistą to tylko niewielki ułamek codziennych nawyków, potrzebnych do zmiany świadomości.
  2. Doceniaj najdrobniejsze rzeczy. W momencie, gdy zacząłem doceniać to co mam, poczułem szczęście! Doceniam najdrobniejsze rzeczy. Wstaję rano i dziękuję za to, że mam sprawne ręce, oczy, uszy i nogi. Za to że mogę pójść do sklepu i napić się czystej wody, kiedy tylko mam na to ochotę.
  3. Dbaj o zdrowie i dziękuj codziennie, za to że je masz. (gdy je masz) Zdrowie jest rzeczą, która traktujemy jako oczywistość, zapominając o tym, że gdy je stracimy nie będziemy w stanie funkcjonować, bawić się, pracować, a nawet kochać. Nasza biologia nas ogranicza. Gdy to zrozumiałem, uśmiecham się z najdrobniejszych powodów.
  4. Na każdym kroku kwestionuj swoje przekonania. Gdy chcesz powiedzieć zdanie oznajmujące, najpierw w myślach, na końcu zdania postaw znak zapytania. Nie powtarzaj ślepo wszystkiego, co słyszysz. Zastanów się najpierw sam, czy to co chcesz powiedzieć ma sens.
  5. Nie trać czasu na napastliwych, głośnych i toksycznych ludzi. Analizuj motywację ludzi wypowiadających daną opinię lub tzw. „prawdę”. Dlaczego to mówi? Co z tego ma, że to wypowiada? Dlaczego krytykuje daną rzecz, zachowanie, Ciebie lub grupę społeczną? Czy to obrona jego ego, poczucie niskiej wartości, kompensacja własnych braków czy szczera potrzeba dążenia do doskonałości lub pomocy, poprzez danie informacji zwrotnej? Nie trać czasu na forsowanie własnych przekonań. Nie zmienisz cudzych, a zyskasz dodatkowego wroga.
  6. Kwestionuj swoje potrzeby posiadania. Gdy chcesz coś kupić, zastanów się najpierw co Ci to da? Czy to coś zmieni w Twoim życiu? Jak będzie ono wyglądało za miesiąc od tego zakupu? Odczujesz bogactwo, gdy przestaniesz wydawać pieniądze na głupoty i niepotrzebne przedmioty. Odczujesz bogactwo, gdy odzyskasz czas, a dzięki temu odzyskasz go na rzeczy ważniejsze w swoim życiu. Takie jak: rodzina, bliscy, miłość, zdrowie, pasja, spełnienie się, hobby i pomoc innym.
  7. Kreuj. Upraszczanie życia to punkt wyjścia, ale na tym się nie kończy. Każda pustkę trzeba czymś wypełnić. Najlepiej żeby to było coś pozytywnego i „ekologicznego” z nami i otaczającym nas światem. Tym wypełnieniem dla mnie stała się potrzeba kreacji i czerpanie z niej siły, energii i przyjemności. Znajdź swoje wypełnienie.
  8. Znajdź swoje „Dlaczego” mądrze. Życzę Ci tego z całego serca. Gdy odnajdziesz sens życia, czyli cel dla którego żyjesz, przestaniesz gonić za szczęściem, bo ono już będzie. Więcej mówię o tym w  Podcaście Lepiej Teraz #028 .

Postaw pierwszy krok do zmiany, zaczynając od wysłuchania historii ludzi, którzy zainspirują Cię do stworzenia wymarzonego życia!

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy, zacznij tę zmianę wraz ze mną.

Kliknij banner poniżej i zapisz się na DARMOWĄ konsultację 

Pomogę Ci !

Zapraszam do słuchania Podcastu LEPIEJ TERAZ na iTunes i android-owych appkach do podcastów.

Jeśli Ci się podobało, wstaw proszę pozytywną recenzję na iTunes,  subskrybuj mój newsletter lub polub fan page na Facebooku:

www.facebook.com/lepiejteraz

W celu zapewnienia lepszej jakości podcastów i ciągłości dodawania coraz bardziej rozwijających się audycji, będę wkrótce zmuszony do wykupienia płatnego hostingu.

Dalej zamierzam dzielić się z Wami moimi treściami ZA DARMO. Statystyki pokazują, że jest Was coraz więcej i cieszy mnie, że pragniecie dokonać zmiany w swoim życiu na lepsze i chcecie to zrobić z Lepiej Teraz 🙂 W związku z tym proszę Was o wsparcie podcastu Lepiej Teraz na profilu Patronite, żebym mógł wykupić zewnętrzny hosting i wrzucać audycje bez ograniczeń. 5 zł w zupełności wystarczy.

Bardzo Wam dziękuję

Radek Budnicki

 

 

Zostań Patronem Podcastu Lepiej Teraz i odbierz prezent w postaci odcinków PREMIUM, dostępnych w Patronite Audio na iOS i Android!

Wspieraj Autora na Patronite

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top