„…Przespałem się w łazience – mieszkanie było naprawdę małe. Rano Marta odprowadziła mnie na dworzec. Byłem zaskoczony jej obojętnym nastawieniem. Ciągle wisiała w powietrzu wczorajsza niezręczność nagłej, dziwnej wizyty. Potem dopiero zrozumiałem, że jej uczucia były już pod zupełnie innym adresem.
Byłem załamany. Moje wysiłki, mglisty pomysł zaimponowania dziewczynie, kompletnie nie dał efektu. Wręcz przeciwnie. Chyba nic z tego nie będzie. Stwierdziłem, że olewam wszystko i ruszam w świat. Złapałem pierwszego stopa na autostradzie i pognałem w zupełnie przeciwnym kierunku niż dom. Nieważne było teraz, dokąd jadę. Liczyło się, że przed siebie. Liczyło się zostawienie za sobą zmartwień starego życia, uganiania się za uwagą dziewczyny, za uwagą innych ludzi. Poczułem wolność i wiatr we włosach. Gnałem przed siebie, spałem w przydrożnych rowach, w lasach obok autostrad, na opuszczonych plażach, myłem się na stacjach benzynowych.”
– fragment książki pt. “PODCASTER. Jak zarabiać na podcastach i stać się wolnym człowiekiem”
Wyżej przytoczyłem niewielki fragment moich wspomnień, żeby nawiązać do młodości i emocji, jakie targały mną w tamtym czasie, gdy się nieszczęśliwie zakochiwałem i moje uczucia bywały nieodwzajemnione. Jako dwudziestolatek niewiele wiedziałem o związkach, relacjach, a tym bardziej o metodach radzenia sobie z odrzuceniem lub własną zazdrością. Wszystko wydawało się wtedy takie boleśnie intensywne. Nieprzepuszczone przez filtr w postaci doświadczenia i wiedzy o ludziach. Dopiero po latach nauczyłem radzić sobie z tymi uczuciami.
Bardzo pomógł mi w tym stoicyzm, który przyczynia się do budowy zdrowych relacji poprzez nacisk na cnoty, takie jak mądrość, sprawiedliwość, umiarkowanie i odwaga. Poprzez ich praktykowanie ludzie mogą rozwijać empatię i zrozumienie dla innych, co wzmacnia więzi interpersonalne. W sytuacjach konfliktowych, stoicyzm zachęca do opanowania emocji i skoncentrowania się na tym, co jest w naszej kontroli np. poprzez zastosowanie zasady „akceptacji tego, czego nie do się zmienić” można zminimalizować frustrację i skupić się na skutecznych rozwiązaniach.
Promuje skuteczną komunikację poprzez słuchanie ze zrozumieniem, kontrolę reakcji emocjonalnych oraz wyrażanie siebie w sposób jasny i rzeczowy. Te praktyki sprzyjają trwałym związkom, eliminując zbędne konflikty. Kluczową zasadą stoicyzmu dotyczącą zdrowych granic w związku jest umiejętność rozróżniania tego, co jest w naszej mocy, od tego, co poza nią. Zrozumienie, że nie możemy kontrolować innych, lecz jedynie siebie, pozwala na tworzenie granic bez zbędnego frustrowania się.
Stoicyzm radzi sobie z zazdrością i niepewnością poprzez przypominanie sobie, że jedyną rzeczą, którą możemy kontrolować, są nasze własne reakcje i postępowanie. Zamiast porównywać się z innymi, skupiamy się na własnym rozwoju. W przypadku porzucenia, praktykowanie wdzięczności za dobre momenty z przeszłości pomaga w procesie gojenia ran emocjonalnych.
Stoicyzm pomaga w tworzeniu równowagi między życiem zawodowym a osobistym, poprzez jasne określanie priorytetów i skoncentrowanie się na tym, co naprawdę ważne. Unikanie przesadnego zaangażowania pozwala utrzymać harmonię między sferami życia. Ludzkie emocje, które pojawiają się w momencie porzucenia i zazdrości, to temat rzeka. Nie jestem stanie sam znaleźć na te problemy wszystkich odpowiedzi.
Dlatego poprosiłem pisarza i filozofia Piotra Stankiewicza, by opowiedział w podcaście, jak stoicy radzili sobie poradzić sobie z porzuceniem i zazdrością.
Z odcinka dowiesz się m.in:
- Czy i jak stoicyzm może pomóc w budowaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi?
- Czy stoicyzm może pomóc w radzeniu sobie z konfliktami i trudnościami w związku?
- Czy istnieją stoickie praktyki, które można zastosować, aby poprawić komunikację w związku, aby był zdrowy i trwały?
- Jakie są kluczowe zasady, które można zastosować, aby tworzyć zdrowe granice w związku?
- W jaki sposób stoicyzm może pomóc w radzeniu sobie z zazdrością i niepewnością w związku?
- Jak stoik radzi sobie z porzuceniem??
- Jak stoicyzm może pomóc w tworzeniu równowagi między życiem zawodowym a życiem osobistym, co często wpływa na związki?
- Jakie książki Piotr poleca osobom chcącym zgłębić stoicyzm w kontekście budowania udanych związków?
Ważne linki:
PIOTR STANKIEWICZ
Kliknij odtwarzacz poniżej i wysłuchaj fragmentu rozmowy:
Cały 35-minutowy wywiad jest dostępny jedynie w aplikacji PATRONITE AUDIO!
Jeśli masz ochotę na dostęp do:
- bonusowych odcinków, pełnych praktycznych lekcji,
- fascynujących historii,
- inspirujących biografii
- lekcji z dzieł literatury non-fiction
Ściągnij aplikację Patronite Audio, dostępną na iOS i Android i już od 9 zł miesięcznie otrzymasz dostęp do tych ukrytych skarbów w postaci epizodów premium, które wysłuchasz wraz z wszystkimi darmowymi odcinkami w jednym miejscu.
Zobacz Instrukcję logowania do aplikacji „Patronite Audio”: https://patronite.pl/app/faq/articles/43000593152
Pingback: PLT #297 Co robi stoik, gdy świat dookoła nas wydaje się szalony? - Piotr Stankiewicz - Lepiej Teraz
Pingback: PLT #300 Jedna rzecz, która może zniszczyć Twój związek. - Lepiej Teraz